top of page
Neat

NEAT

שריפה קלורית בפעילות יום יומית

Non Exercise Activity Thermogenesis

(NEAT)

או בעברית כמות האנרגיה שהגוף מבזבז על ידי כל פעילות שהיא אינה שינה, אכילה או אימון גופני.

אנחנו חיים בעידן של הרבה נוחות ומותרות. אפילו מי שלא מרוויח שכר גבוה, מגיע למקום העבודה שלו בעזרת רכב או תחבורה ציבורית, שדורשת מעט מאוד אנרגיה מהגוף כדי לנוע ממקום למקום. מרבית האנשים בחברה המודרנית מנהלים אורח חיים יושבני ומבזבזים בממוצע 10 עד 15 שעות ביום בישיבה אם זה בכלי תחבורה, על יד שולחן בעבודה, על ספה בצפייה בטלוויזיה או על כיסא מול האינטרנט והדוגמאות עוד רבות.

האם השינוי באורח החיים בשנים האחרונות באמת משפיע על הבריאות שלנו? מחקרים עדכנים מראים שמאוד!

אז מה עושים?

הפתרון הראשון לבעיה הוא לדעת שהיא קיימת. בעבר האנשים היו הרבה יותר פעילים פיזית, גם בעבודות וגם בצורת הניוד שלהם והם לא היו צריכים להיעזר בשעות אימון או מאמן כושר אישי בשעות הפנאי בשביל להשיג הוצאה קלורית במהלך היום. הפעילות היום יומית שלהם עזרה להם בכך.

מרבית המומחים מעודדים אימוץ של פעילות גופנית מסודרת במהלך השבוע, על מנת לשמור על גוף בריא ומעוצב יותר. בנוסף שינויים קטנים באורח החיים יכולים לעזור לעשות שינוי גדול. בעזרת מודעות ושימוש באסטרטגיות ותכנון נכון אפשר למנף פעילות נוספת שתעזור לעשות שינוי גדול. כאן נכנס ה NEAT לתמונה. זהו מונח המגדיר כל אנרגיה שמנוצלת במהלך היום שהיא לא שינה, אכילה או ספורט. מדובר בכוונה על פעילות שהיא לא אימון גופני שאנו יכולים לבצע על בסיס יומי.

דוגמאות לכך הם הליכה ברגל לרכב/ תחבורה ציבורית, עליה במדרגות בבית או בעבודה, שטיפת כלים, משחקי תופסת עם הילדים, שימוש במדרגות בעת הורדת הזבל בערב וכו'. כל הפעולות האלו מעלות את ה NEAT היומי והן המפתח לשרפת קלוריות נוספות שיכולות להגיע לבין 1500 - 2400 קלוריות ביום!

כיום בהרבה מקומות עבודה מבינים את חשיבות האימון והתנועה ומכניסים מספר דקות עד שעות אימון ביום. יש מחקרים שמראים שיעילות העבודה עולה כתוצאה מכך.

טכניקות להגברת ה NEAT היומי והימנעות מישיבה ממושכת:

1. בזמן הדיבור בטלפון נסה ללכת באזור הבית או מחוץ לבית. אני מכיר מישהי ששומרת את כל השיחות טלפון שלה לשעות הערב ומבצעת אותם במהלך הליכה.

2. אם אתה עובד במשרד, אפשר לעשות בעמידה או בטיול במשרד את השיחות עם החברים לעבודה, גם ככה רוב הזמן אתה יושב במשרד או ברכב.

3. נסה כמה שיותר להשתמש במדרגות ולא במעלית.

4. אמץ הרגל קבוע שאחרי שעה של ישיבה לקום 5 דקות להימתח או ללכת. אם אי אפשר לעשות זאת בעבודה אז לפחות לעמוד. פעולות שכאלה יכולות לרענן את המחשבה ולהאיץ את המטבוליזם.

5. הליכה ברגל למקומות המרוחקים מרחק הליכה של עד 30 דקות. מבחינת הזמן אין הרבה הבדל כי הרי גם להזיז את הרכב ולמצוא חניה לוקח זמן.

6. שחונים עם הרכב אפשר להחנות קצת יותר רחוק ולהרוויח עוד כמה דקות הליכה ביום.

7. נסה לאמץ אימון קצר בשעות הבוקר או הערב. הקדש בערך 10 דקות לעצמך איך שאתה מתעורר או לפני השינה. זה יכול להיות כמה תרגילי כוח עם משקל הגוף או מתיחות..

8. פעולות יום יומיות בבית נסה לעשות בעצמך. שטיפת כלים בעמידה ולא בעזרת מדיח, טאטוא ושטיפת הבית במקום להיעזר ברובוט, רחיצת הרכב ידנית ולא בעזרת רחיצה אוטומטית, וכו'..

למען האמת במהלך כתיבת המילים האלו קמתי מספר פעמים ואפילו עשיתי אימון HIIT קצר של 20 דקות. במהלך כל הפסקות התנועה האלה קיבלתי רעיונות חדשים והאימון מאוד עזר לי לפתח את המחשבה והיצירתיות, מאשר להסתכל על המסך והמקלדת.

אני אישית מנסה ללכת ברגל כמה שיותר ולהשתמש ברכב כמה שפחות. כמעט תמיד אשתמש במדרגות ולא במעלית, בעיקר לקומות נמוכות, אפילו שאני חוזר עם קניות הביתה. שאני מדבר בטלפון אני מנסה בדרך כלל לעמוד או לטייל בבית.

דבר חשוב נוסף הוא שהגוף מתרגל וברגע שהוא רגיל לשבת ולא לנוע, קשה מאוד אחר כך להיפתר מכך והתנועה או עמידה נהיות קשות יותר ונוצר מצב של כדור שלג. 

ע"י הגברת ה NEAT היומי והוספת תכנית אימון שבועית מסודרת אתה יכול להבטיח לעצמך אורח חיים בריא יותר, פעיל יותר, עירני יותר ואף שריפת קלוריות יומית גבוה יותר.

רוצה להגביר את השריפה הקלורית שלך ולחיות בריא יותר:

תודה, אצור קשר בהקדם

bottom of page